Metody pracy

Terapia manualna

Functional Manual Therapy

Zdrowie definiowane przez Światową Organizację Zdrowia rozumiane jest, jako stan pełnego komfortu fizycznego, psychicznego i społecznego. Według twórców Institute of Phisical Art terapia oparta na założeniach i filozofii Functional Manual Therapy ma głównie na celu promować zdrowie, a nie tylko w swym założeniu, ograniczać się do zniesienia bólu czy kalectwa. Twórcami Functional Manual Therapy oraz założycielami Istitute of Phisical Art są fizjoterapeuci z USA Greg i Vicky Johnson.

Podstawową zaletą tego sytemu jest spójność, jaka łączy leczenie dysfunkcji na poziomie mechaniki stawów i tkanek miękkich, kontroli nerwowo-mięśniowej oraz kontroli ruchu. Połączenie trzech najważniejszych czynników mających wpływ na funkcję, jest gwarantem uzyskania najbardziej efektywnego i optymalnego ruchu. Połączenie to w FMT nazwane jest algorytmem wnioskowania klinicznego jako M-N-M:

Algorytm M-N-M

Kursy Institut of Phisical Art

Institut of Phisical Art oferuje 11 kursów, tworząc bazę do certyfikacji w FMT. Oto przykłady niektórych z nich:

Functional Mobilization I (FMI)

jest jednym z pierwszych kursów i zarazem najstarszym, który jest nauczanym w IPA. Pierwszy raz zaprezentowano go w 1978 roku od tego czasu jest wciąż rozwijany. Kurs ten uczy technik obserwacji, analizy postawy ciała i ruchu oraz korelacji występującej dysfunkcji z funkcją mechaniczną tkanek miękkich w układzie nerwowo-mięśniowym.

Core First Strategie (CFS)

kurs, edukacja i trening ochrony kręgosłupa oparty jest na tonicznej stabilizacji mięśniowej. Jest to niepowtarzalny program usprawniania pacjentów mający na celu polepszenie funkcji motorycznych kręgosłupa i osiągnięcie optymalnej pozycji ciała w przestrzeni, celem uzyskania bardziej optymalnego ruchu.

Functional Proprioceptive Neuromuscular Facilation (FPNF)

kurs rozwijający świadomość wzajemnego oddziaływania, jakie zachodzą pomiędzy układem: nerwowym, mięśniowym i systemem tkanek miękkich oraz stawami, w celu torowania prawidłowych wzorców ruchowych.

Functional Mobilization II (FMII)

Mobilizacja Funkcjonalna II jest kontynuacją kursu FMI. FMII to zaawansowana ocena powiązań łańcucha kinematycznego. Moduł kursu jest rozwinięty o elementy Metody Feldenkraisa - świadomość poprzez ruch. Zaawansowane techniki na tym etapie umożliwiają rozpoczęcie pracy nad mobilizacją narządów wewnętrznych do ich prawidłowej funkcji i ruchu. Tak, narządy wewnętrzne też powinny zachować odpowiednią ruchomość, ponieważ ma to zasadniczy wpływ na ich prace oraz zakres globalnych ruchów ciała

Functional Mobilization Upper Quadrant (FMUQ)

Przedstawione są tutaj krok po kroku metody oceny i usprawniania górnej połowy ciała z uwzględnieniem mostka, klatki piersiowej, kręgosłupa piersiowego, obręczy barkowej, kręgosłupa szyjnego, czaski, barków, łokci, nadgarstków i rąk.

Functional Mobilization Lower Quadrant (FMLQ)

Moduł przedstawiający metody oceny i usprawniania dolnej połowy ciała z uwzględnieniem kości ogonowej, obręczy miednicy, kręgosłupa lędźwiowego, stawów biodrowych, kolanowych i stóp.

Resistance Enhanced Manipulation (REM)

Kurs Mobilizacja Wspomaganym Oporem zawiera szczegółowe procedury lokalizacji dysfunkcji z precyzyjnie dobranym oporem stosowanym w czasie mobilizacji. Jest to moduł przeznaczony dla zaawansowanych terapeutów.

Functional GAIT

Chód Funkcjonalny kładzie nacisk na ocenę elementów składowych chodu oraz czynników je kontrolujących. Czynniki te mają wpływ na optymalizację chodu. Każdy element chodu jest oceniany indywidualnie, a następnie w miarę potrzeby usprawniany przy pomocy metody FPNF, CFS, FM.

Visceral Functional Mobilization (VFM)

Mobilizacja Funkcjonalna Trzewi pozwala identyfikować i palpować elementy struktur układu pokarmowego, wydalniczego, rozrodczego oraz endokrynnego.

Przedstawione powyżej kursy w ramach szkolenia podyplomowego w IPA to tylko część skomplikowanej i zaawansowanej ścieżki rozwoju. Kursy pokazują kompleksowość i globalny charakter metody FMT.